والدین و تربیت جنسی فرزندان
79 بازدید
تاریخ ارائه : 12/9/2013 4:18:00 PM
موضوع: روانشناسی

بچه‌ها وقتی كوچك‌اند، یك جور نگرانی برای والدین دارند و وقتی بزرگ می‌شوند، به‌طور دیگری بر نگرانی‌های آنها می‌افزایند. وقتی به نوجوانی می‌رسند، با دنیای جدید و پر تلاطمی ‌که برایشان به وجود می‌آید،‌ پدر و مادر می‌مانند كه آیا می‌توانند از آنان توقع بیشتری داشته باشند یا هنوز به اصطلاح وابسته‌اند. شاید یكی از مهم‌ترین نگرانی‌های پدر و مادرها در جامعه شلوغ و پر همهمه امروزی، تربیت و سلامت جنسی نوجوان‌شان باشد. در شرایطی كه كارشناس خبره در این زمینه كم است و بسیاری از افراد مدعی،‌ با اطلاعات ناقص و در بیشتر موارد نادرست خود موجب انحراف افكار عمومی ‌می‌شوند، جا دارد با توجه ویژه و عمیق به مبانی دین مبین اسلام و پیشرفت‌های علمی دانشمندان متعهد و انطباق آن با موازین شرع اسلامی، زمینه آموزش جوانان و نوجوانان‌مان را فراهم سازیم.

يكي از ساحت‌هاي مهم تربيت، فرايند تربيت جنسي است. تربيت جنسي را نمي‌توان تنها به انتقال دانستني‌هاي جنسي يا بيان مكانيسم آميزش جنسي و يا تبيين و تشريح علل و عوامل ناتواني‌هاي جنسي تعريف كرد، بلكه مقصود از تربيت جنسي ايجاد زمينه‌ها و موقعيت‌هايي است كه جوان را با چگونگي ارضا و هدايت غريزه جنسي و با رفتار جنسي اعتدال آميز و هماهنگ با هدف خلقت آشنا سازد و بهداشت و سلامت جسمي و روحي او را تأمين و زمينة رشد شخصيت فردي و اجتماعي و اخلاقي و فرهنگي او را به وجود آورد و او را از انحراف و لغزش جنسي مصون و سعادت و كاميابي دنيوي و اخروي او را فراهم آورد.

تربیت جنسی هم مانند تربیت عقلانی، سیاسی، اجتماعی و... یکی از انواع تربیت است و شامل همه آگاهی‌ها و آموزش‌هایی می‌شود که هر یک از ما باید آنها را از دوران اولیه زندگی، در جهت رشدی متناسب و متعادل غریزه جنسی فرا گیرند و غفلت درباره آن عواقبی ناخوشایند را در بزرگسالی برجای خواهد گذاشت که از آن جمله می‌توان به اختلالات جنسی، زندگی مشترک ناموفق و حتی گرایش به بزه اشاره کرد.

اما با وجود اهمیت تربیت جنسی در دوران خردسالی، این مقوله در هر خانواده‌ای جزو مرزهای ممنوع گفتگو محسوب می‌شود و کودکان به محض رسیدن به نوجوانی آن را به شیوه‌ای نادرست از همسالان خود یا منابعی مانند پايگاه‌های اينترنتي غیراخلاقی و... فرا می‌گیرند.

تربیت جنسی در سنین پیش‌دبستانی، دبستان، نوجوانی و بلوغ کاملاً با هم متفاوت است و والدین باید دقت کنند که راهکارهای ارائه شده در هر سنّی را در زمان خودش بکار گیرند. ممکن است برخی از راهکارها و قید و شرط‌های آن برای دیگر گروه‌های سنی متفاوت باشد.

غرض از تربیت جنسی، ارائه آگاهی در زمینة تشریح دستگاه تناسلی، استفاده از اعضای آن و دست‌یابی به لذت آمیزش و از این قبیل نیست، بلکه ارائه اطلاعات دقیق و روشن به فرزندان است تا به یاری آن، مسائل مربوط به جنسیت خود را تشخیص دهند و بدانند دربارة جنسیت خود چه کنند و چه وظایف و مسئولیت‌هایی دارند.

خوب است والدین با در نظر داشتن سطح شناختی فرزندان، اطلاعاتی را به زبان آنها در اختیارشان بگذارند. معلوماتی که در این زمینه ارائه می‌شود، می‌تواند شامل مسئله عفت و اهمیت آن، نداشتن شرم از جنسیت خود، آگاهی از قواعد بهداشت، پیامدهای نامطلوب انحرافات جنسی، خبر دادن از وجود شیادان و آلودگان که به دنبال شکارهای ناآگاهند و لزوم پوشش و حجاب، کنترل معاشرت با دیگران و کنترل نگاه و ... باشد.[1]

[1] . جواد مصلحی، والدین و تربیت جنسی فرزندان، مقدمه کتاب